Festa Veneziana

Festa Veneziana

Koncert Festa Veneziana jest kolorowym i intensywnym zanurzeniem się w historię jednego z najbardziej wyjątkowych miejsc na ziemi, jakim jest Wenecja. Wydarzenie mocno inspiruje się karnawałowymi tradycjami, przez co jest idealne do wykonania na początku roku, w dowolnym kraju Europy zachodniej.

W Wenecji swoje dzieła tworzyli m.in. Antonio Vivaldi, Claudio Monteverdi i Giovanni Gabrieli. Drugi z nich był niezwykle popularną gwiazdą publiczności w swoich czasach a dziś nagrania jego utworów bija rekordy popularności. Trzeci ze wspomnianych kompozytorów jest twórcą polichóralności, niezwykle teatralnego sposoby koncertowania, rozmieszczającego zespoły muzyków po całej przestrzeni budynku. Antonia Vivaldiego, zwanego „rudym księdzem”, nikomu przedstawiać nie trzeba. Podczas wydarzenia wykorzystamy popularną ostatnimi czasy tendencję do łączenia sztuk i stylów. Rozpoczniemy tradycyjnie, od zjawiskowych utworów dawnych z akompaniamentem zespołu barokowego. Z czasem kompozycje będą coraz bardziej „luźne” i bogate w swobodne improwizacje i solówki. Wreszcie do zespołu barokowego dołączy współczesna perkusja, klawisz i gitara basowa aby zakończyć wieczór znanymi piosenkami włoskimi (Volare, Fuoco nel Fouco, Acapulco, Dolce Vita, Felicita itd.)

Całość będzie widowiskowym wydarzeniem przez wykorzystanie strojów nawiązujących do karnawału Weneckiego, masek i peleryn. Artyści będą grać i śpiewać w różnym miejscu Sali, tworząc teatralne iluzje, umiejętnie podkreślone odpowiednim światłem. Nie zabraknie na scenie weneckiej gondoli i mrocznych historii z pałacu Dożów oraz poruszających opowieści z sierocińca Vivaldiego.

Dla widzów wieczór będzie bardzo immersyjnym doświadczeniem, ponieważ już od pierwszych kroków na terenie obiektu obsługa będzie przebrana w stroje karnawałowe. Rozdawane będą papierowe maski z możliwością zakupienia innych (trwalszych) akcesoriów oraz szampana.

Podsumowanie:

  1.   Wydarzenie inspirowane karnawałem weneckim
  2.   Utwory dawne – Vivaldi, Gabrieli, Monteverdi
  3.   Współczesne piosenki – Volare, Fuoco nel Fouco, Acapulco, Dolce Vita, Felicita
  4.   Stroje i maski oraz teatralne oświetlenie
  5.   Ruch sceniczny zacierający granice między sceną a widownią
  6.   Zanurzenie widza w wielowymiarowym przeżyciu od pierwszych chwil.
  7. Rekomendowana pojemność widowni: 500-1000 miejsc.